Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapEdebiyatSenin Zamanın Pablo Neruda

Senin Zamanın Pablo Neruda

Yazar: Volodia Teitelboim Çevirmen: Aytekin Karaçoban Yayın Tarihi: 2008 Sayfa Sayısı: 624 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

Pablo Neruda bir dünya şairi. Şili’nin yeryüzündeki sesi, rengi, soluğu. Yakın dostu Şili’nin önemli bir sineması, edebi ve politik kişiliğiyle tanınan Vlodia Teitelboim, benzersiz bir Pablo Neruda portresi çiziyor Senin Zamanın: Pablo Neruda’da.

Çocukluğundan son nefesine kadar geçen zamanı, hem Şili’nin tarihsel toplumsal zamanı, hem de dünyanın edebiyata dönük zamanı olarak algılayarak yansıtır… Şairin yaşayan zamanında birçok yer, coğrafya, ülke, insan çıkar karşımıza. Latin Amerika dünyasından İspanya’ya, Fransa’dan Rusya’ya, İtalya’dan İsveç’e… vb. uzanan gezginliğinde de mekanın anlamı kadar, şairin şiirle/yazıyla örülen dünyasına tanıklık ederiz.

Neruda’nın ülkesindeki politik misyonu, edebi yaratıcılığının kaynakları, insan ilişkileri, gezindiği düş/duygu dünyası, şiirini dayandırdığı felsefe, çağına tanıklığı… Tümüyle anlatılan yaşamöyküsüne yansır.

Şiire/yaşamaya tutkun şair yaşamından izlerin öyküsüdür aynı zamanda anlatılan. Ülkesinin tarihi içinde Neruda’nın (ve kendisinin) kişisel tarihinin tanıklığını ustalıkla biçimler Teitelboim. Neruda’nın taşıyıcı şairinin kapılarını, bunların arka planını açar okura. Onun gözler önüne serdiği dünyanın dilinde, insanlığın yeryüzü serüveni vardır.

Derinlikli/derleyici bakış ve sezgi yüklü anlatımıyla, bize, Neruda’nın yeryüzündeki zamanını taşır, Teitelboim. Orada okuyup tanık olduklarımızda şairin poetik yolunu, yeryüzü konukluğunu, varoluş serüvenini gizleriz.

Yazarla Şili’de tanışıp konuşma olanağı bulan Aytekin Karaçoban’ın Fransızca çevirisinden okuyacağınız Senin Zamanın: Pablo Neruda önemli bir tanıklığın ürünü aynı zamanda.

Kitap Ölçüleri: Kağıt Cinsi: ISBN Numarası: Barkod Numarası: 9789755534893