Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapİnceleme - AraştırmaOsmanlı İmparatorluğu’nun Sonuna Doğru

Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonuna Doğru

Yazar: M.Doğan Hacipoğlu Çevirmen: - Yayın Tarihi: 2021 Sayfa Sayısı: 386 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

 

1914’te başlayan ve sonradan Osmanlı İmparatorluğu’nun da Almanya’nın başını çektiği İttifak Devletleri safında katıldığı Birinci Dünya savaşını, 1918’in sonlarına yaklaşıldığında İttifak Devletlerinin, dolayısıyla Avrupa’da zaten Hasta Adam denilen Osmanlı İmparatorluğu’nun da kaybedeceği ufukta belirmişti. Bernard Lewis’in ifadesi ile “1918 sonlarında Avrupa’nın hasta adamı artık ölmek üzereydi.”

Ancak dünya , tarihin akışını değiştiren bir oluşumla karşılaştı. Yüce Atatürk’ün önderliği ve dehasıyla Osmanlı enkazı üzerine Türk milliyetçiliğine dayanan, her çeşit modernleşme ve çağdaşlaşmaya açık yeni bir cumhuriyet kuruldu.

Bu kitap, 7 Ağustos 1918’de ikinci defa Filistin’de üç ordudan müteşekkil Yıldırım Orduları Grubu’na bağlı 7. Ordu Komutanlığı’na atanmş olan Mirliva Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Eylül’de İngilizlerin saldırısıyla başlayan Nablus Meydan Muharebesinden 30 Ekim’de imzalanan Mondros Mütarekesine, 13 Kasım 1913’de İstanbul’a gelmesine ve nihayet 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasına kadar geçen zaman süresindeki faaliyetlerini ana hatlarıyla anlatıyor. Özellikle 13 Kasım 1918-19 Mayıs 1919 arası, Paşa’nın milli mücadeleyi başlatıp ülkesini düşman işgalinden kurtarmak için yaptığı hazırlıklar ve yoğun çalışmalarla geçtiğinden kitapta bu devreye özel önem verilmiştir. Diğer taraftan,  çökmekte olan imparatorluktaki  başta İzmir’in isgali olmak üzere düşman işgallerine ve diğer olaylara da yeterince yer verilmiştir.

Kitap Ölçüleri: Kağıt Cinsi: ISBN Numarası: Barkod Numarası: 978-975-553-858-7