Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapStratejiDonanmanın Tarihsel Serüveni

Donanmanın Tarihsel Serüveni

Yazar: Halil Özsaraç Çevirmen: - Yayın Tarihi: 2020 Sayfa Sayısı: 393 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

“Denizciliğe” ve “özverili denizcilerine” önem verip vermemenin anlamı, çocuklarımız için ya “mutlu” ya da “acınası” bir “ortak kader”dir… Her iki durumu da fazlasıyla yaşayan “denizci” atalarımızın tarihi, güncel fikirlerimizle yeniden işlendiğinde, geleceğimize yön verecek eşsiz bir zenginliğe sahiptir.

Günümüz Türk Donanması’nın mayasında, adını tüm dünyaya duyurmuş “Kemal Reis”, “Piri Reis”, “Oruç Reis”, “Hızır Reis”, “Turgut Reis” ve nice diğer akıncı reislerin mirasları vardır. Adları geçen akıncı reislerden Hızır Reis dışındakiler, Türk Donanması’nın komutanı olarak atanmamışlar, saray bürokratlarından atanan Donanma Komutanlarının emrinde görev yapmışlardır. Dünya, Türk Donanmalarına komuta etmiş saray bürokratlarını değil, hayatlarının neredeyse tamamını denizlerde geçiren, ama Türk Donanması’na komuta etmeye layık görülmeyen bu özverili reisleri tanımış ve örnek almıştır.

Destanların içinde kaybolmadığımız sürece, yaşananları eğip bükmedikçe, iyisiyle kötüsüyle yalın gerçekleri görüp yeniden akıl süzgecinden geçirdiğimizde Donanmamızın yaşadıklarından geleceğe taşıyacağımız o kadar çok deneyim var ki! Şimdi deneyimlere beraberce göz atıp rotamızı kontrol edelim…