Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapSanatBaleylim

Baleylim

Bale üzerine fotoğrafik bir etüd / A photographic study of dance Yazar: Çerkes Karadağ Çevirmen: - Yayın Tarihi: 1997 Sayfa Sayısı: 113 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

Çerkes Karadağ’a kalırsa;

Elinizdeki kitap bale sanatını anlatan bir albüm değildir. Öyle bir hedefi de amaçlamamıştır. Bir şeyler söylemek gerekirse bu fotoğraf dizisi, daha çok dansı, müziği ve şiiri birleştiren dans sanatçılarının yer aldğı bir yorum çalışması olarak görülmelidir.

Bu fotoğrafların sanatçısı, dans sanatını çok iyi bilen bir uzman olmadğı gibi bale sanatı konusundaki ilgisi de yalnızca amatör bir izleyiciden öte değildir. Tek arzusu fotoğrf yapmak olan sanatçı, dansın büyüsünü ve estetiğini anıtsallaştıran balerinleri, ilk kez Degas’nın resimlerinde keşfetmiştir. Usta ressamın, yukarıdaki satırlarda yer alan görüşleriyle tam da çalışmalarına bir nokta koymuşken tanışınca benzer konuda nasıl bir amaç birliği içinde olduğunu sevinçle görmüştür. Fotoğrfçı, 1960’larda ‘Hayat Mecmuası’nın ek olarak verdiği reprodüksiyonlarda yer alan balerinlerden oldukçü etkilendiğini ve bunların balerin fotoğraflarını çalışmalarına temel oluşturduğunu unutmamıştır. Fotoğraf yaptığı ilk dönemlerde özellikle David Hamilton’un kişiyi düş dünyasına çeken şiirsel balerin fotoğraflarının, kendisini de tüm fotoğrafçılar gibi etkilediğini ve bu konuyla ilgilenmesine zemin hazırladığını hatırlatmak istemektedir.

Kitap Ölçüleri: Kağıt Cinsi: ISBN Numarası: Barkod Numarası: 9789755531755