Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapFelsefeZihin Kavramı

Zihin Kavramı

Yazar: Gilbert Ryle Çevirmen: Sara Çelik Yayın Tarihi: 2011 Sayfa Sayısı: 510 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

Gilbert Ryle’ın, ilk basımı 1949’da yapılan Zihin Kavramı adlı eseri yirminci yüzyıl felsefesinin klasik yapıtlarından biridir. Makinedeki hayalet dogması”nı derinlemesine irdeleyen Ryle şaşırtıcı vargıları ve argümanıyla, Zihin Kavramı’nda, felsefecileri verimli topraklara sürükler.

Prof. Dr. Sara Çelik’in yıllar süren sabırlı emeğiyle Türkçeye kazandırılan Zihin Kavramı, her felsefecinin ve meraklı okurun kitaplığında yerini alması gereken bir yapıt.

“Ondan bilinçli bir iğneleyicilikle sık sık ‘Makinedeki Hayalet Dogması’ olarak söz edeceğim. Onun salt ayrıntılarda değil, temeldeki ilkesi bakımından da, tümüyle yanlış olduğunu kanıtlayabileceğimi umuyorum. O, yalnızca özel yanlışlıkları bir araya getiriyor değildir; kendisi başlı başına özel türden büyük bir yanlışlıktır. Bu öğreti zihinsel yaşamın olgularını gerçekte olmaları gerekenin dışında, bir başka mantıksal tip ya da kategoride (ya da tipler ya da kategoriler dizisinde) yer alıyormuş gibi göstermektedir. Bu kuram bundan dolayı salt bir filozofun söylencesidir.”
Gilbert Ryle, ZİHİN KAVRAMI

Kitap Ölçüleri: Kağıt Cinsi: ISBN Numarası: Barkod Numarası: 9789755535487