Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapSinemaSaniyede 24 Kare Ölüm

Saniyede 24 Kare Ölüm

Durağanlık ve Hareketli Görüntü Yazar: Laura Mulvey Çevirmen: Selin Dingiloğlu Yayın Tarihi: 2012 Sayfa Sayısı: 248 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

Sinemaseverlerin ve kuramcıların derinlikli çalışmalarına aşina olduğu Mulvey, Saniyede 24 Kare Ölüm’de bizi sarsıcı soru ve yorumlarla karşı karşıya bırakıyor: Fotoğraf ve sinema ölümle olan ilişkimizde neyi değiştirdi? Sinemanın zaman algımız üzerindeki etkisi nedir?

Bu gibi kışkırtıcı sorularla yola çıkan Mulvey, psikanaliz ve sinemayı harmanlayarak filmlere eğiliyor; yönetmenleri ve izleyici türlerini irdeliyor. Saniyede 24 Kare Ölüm, baştan sona, zorlayıcı, düşündürücü ve verimli bir okuma süreci sunuyor.

“Hareketsizlik harekete dönüşüyor; hareket, durağanlığa ve dizin kaydına geri dönüşle beraber tekrar parçalanmak için, ama sadece bunun için, anlatısal zamanın kaydıyla birleşiyor. Sadece fotoğrafik dizinin tekinsiz özellikleri varlığını sürdürmekle kalmıyor; burada daha keskin bir duygu da var: Zaman, yakalanamaz ve sinemada, ‘yaşamı taklit eden zaman’ giderek daha aşikâr bir şekilde ‘ölümün dokunuşlarını taşıyarak’ geri dönüyor.”

Kitap Ölçüleri: Kağıt Cinsi: ISBN Numarası: Barkod Numarası: 9789755535555