Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapFelsefePlaton ve Aristoteles’te Devlet ve Toplum Felsefesi

Platon ve Aristoteles’te Devlet ve Toplum Felsefesi

Yazar: Celal Altunkanat Çevirmen: - Yayın Tarihi: 2013 Sayfa Sayısı: 242 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

Atina halkerki birçok bakımdan, herhangi bir çağcıl dizgeden daha halkerksel gözükmekte (Russell, 95) ise de, yine de kendi ortamına ve kendi çağına özgü toplumsal ve sınfsal kısıtlanımlara eşdüşen bir halkerki idi ve Platon açısından özellikle önemli bir olgu olarak Sokratesi ölüme gönderen bir rejimdi. Bununla birlikte, Platonun bu yönetim tarzına karşıtılığı daha nesnel temellere de sahiptir ve O bunu, sık sık değindiğim gibi Devletin varkalım sorunuyla bağlantılandırmıştır. Hegel gibi, O da halkerki yönetimindeki toplumların, edimsel bakımdan herhangi bir tutunumlu birlikten yoksun anarşik toplumlar olduğu; bunların, büyük ölçüde kendi yurttaşlarının içtepi ve arzuların izledikleri; özellikle büyük ölçekli toplumlarda, çeşitli caydırma yöntemleriyle, kendi yurttaşlarnın seslerini kıstıkları; ve özsel bakımdan aptallar tarafından yönetilen yönetimler olduklar görüşündeydi (Brooks, 8).

Celal A. Kanat özenle işlenmiş bu çalmasında Platon ve Aristotelesin devlet, toplum ve siyasete ilişkin görülerini sıkı örülmüş bir dizgesellikle ortaya koyuyor; bu görüşlere yöneltilen eleştirileri filozofların yaşadığı dönem çerçevesinde değerlendiriyor; kendi eleştiri ve görüşlerini dayanaklarıyla okura aktarıyor.

Platon ve Aristoteleste Devlet ve Toplum Felsefesi, her iki filozofun dizgesini aydınlatmakla kalmıyor, devlet-toplum ilişkisine yöneltilen /yöneltilecek eski/yeni sorularla okuru Sokratesgil anlamda dürtüklüyor.

Kitap Ölçüleri: Kağıt Cinsi: ISBN Numarası: Barkod Numarası: 9789755535883