Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapEdebiyatKendilik Sürecinde Şair / Şiir – Vicdan

Kendilik Sürecinde Şair / Şiir – Vicdan

Yazar: Özgen Seçkin Çevirmen: - Yayın Tarihi: 2013 Sayfa Sayısı: 128 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

Bir özne olarak airin, ilk air sfatyla anlmasndan bu yana, ortak yaama koullarnda olaylara göre nitelik deikenlikleri göstermi olmas doal karlanabilir. Bu nitelik, o günkü topluluklarn ya da örgütlenebilmi toplumlarn, daha çok olumladklar yönde ve bir düünsel, edimsel önderlik/öncülük payesi de verilerek olumu görünmekte. Bugün de birçok modern toplumda airin yeri bellidir; aydn, entelektüel, duyarl, muhalif, öncü…

Hipotezi öyle kurabiliriz: air, dilinin iyilik-doruluk-güzellik ideasndan yanal beklenen, çaa uygunluk balamnda muhalif kanatta geliime açk olan tarihsel-toplumsal bireydir. air-özne, önde olmann simgesi ve aydnlk bir gelecek tasavvurunun gösterenidir. Kendi kendini belirlemede yalnzdr, bilgili ve sezgi gücü güçlü kii olmas nedeniyle de gelikin bir vicdan sahibidir.

air, tarihi boyunca edindii bu kavramsallatrlm nitelie ya sahip çkacaktr ya da modern, post-modern nitelemelere bal kalarak kendilik durumunu sonlandracaktr.

Bugünkü tartmann boyutu budur ve air ya kendilik sürecinde direnerek insann yükseliine kendini de aarak katlacaktr ya da vicdann olup bitene kapal tutup iirsel eylemliliini, var olan sistemden yana, ona uygun, onun koullarn gözeten bir yataa bal kalarak sürdürecektir.
Bu çalmann birincil sorunu, air böyle bir yoksullamay göze alyorsa bu yoksullamaya kar argümanlar açklamak, aire tarihsel-toplumsal bireyliini anmsatmak, olabilirse kendilik niteliini amas için sürece katkda bulunmak, toplumsal savamlarn gerçek insani geliim adna bitmediini, sürdüünü göstermektir.

Kitap Ölçüleri: Kağıt Cinsi: ISBN Numarası: Barkod Numarası: 9789755535821