Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapİnceleme - AraştırmaHIZIR HAKYOL

HIZIR HAKYOL

Yazar: Özcan İnce Çevirmen: - Yayın Tarihi: 2013 Sayfa Sayısı: 320 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

‘Talip pire pir olmakla güncellemeyi başlatan olmalıdır.Talip nuru pak insandır.Yanıp,yunup,soluk verip, ax diyen axret olanıdır.Paklık axretlik olmaktır. Axın kabul etmediği  paklanmış sayılmaz.

Takip ax ile paklanandır.Paklanmak yedi ziyaretin axı ile tebreklenip ,yedi ocağın külüne yüz sürmekle mümkündür.Paklığı olmayanın rızalığı olmaz.Canların rızalığı olmadan da rıza şehri kurulmaz.Talip Parstan dönen gönül rızalığı getiren Selman misali divane derviştir.

Çocukluğumuzda beyaz kefenrengi iç çamaşırlarımızla,sabah güneşinin doğuşuyla aç karnına Şilan Ağacının kızıl çubuğundan yapılmış çemberden geçerek ,ya ziyaret olan bir çeşmenin suyundan yada yedi çeşmeden getirilmiş  21 mart sabahı alınmış sudan içerdik.Bu ritueli yaşarak gördüm biliyorum.Bu ateşte pişmeden,bu sudan içmeden talip olunmaz.

Yol sürmek ateş çemberinden geçmektir.’’

Alevilik ile ilgili herkesin bir söz söylediği  günümüzde ,Aleviliğin sadece sembol  ve terimlerden ibaret olmadığını,kimilerine göre bir din,kimilerine meshep olmasından daha öte bir yaşam felsefesi olduğunu,doğayla ekoloji yle iç içe olan bu yaşam felsefesi nin tarihi köklerinde çok derinlerde bulunduğunu gerçek yaşamdan somut verilerle anlatmaya çalıştığımız bu kitapla Aleviliğin gerçek tanımını ve kimliğini bulacaksınız.

Kitap Ölçüleri: Kağıt Cinsi: ISBN Numarası: Barkod Numarası: 9789755535869