Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapFelsefeEstetik

Estetik

Marksçı Estetik - Toplumsal Gerçekçilik Yazar: Adnan Acar Çevirmen: - Yayın Tarihi: 2012 Sayfa Sayısı: 224 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

Estetik, Marksçı estetiği kapsamlı bir döküm ve güncel bir eleştiri ışığı altında, tarihselliğiyle gözlerimizin önüne seriyor. Çeşitli çalışmalarıyla tanıdığımız Adnan Acar, Estetik adlı bu çalışmasında Toplumcu Gerçekçiliğin, Marksizm ışığında şekillenen estetiğin, günümüze geliş serüvenini ve küreselleşen / küçülen bir dünyada seyrettiği izleği bizim için derliyor.

“Sanat ve bilim, gerek bireysel, gerekse toplumsal değişim için kullanılabilecek en etkin silahların başında gelmektedir. Anamalcılığın kendi düşüngüsü adına, oldukça başarıyla kullandığı bu iki silah, doğru algılanıp kullanıldığında, toplumcu düşüngülerin de yeniden güçlenmesini sağlayacaktır; çünkü özgür yaratıcılık ve sanat, tutucu tutumlar karşısında, yeni biçimlerle anlatımını araştıran bir başkaldırıdır.”

Adnan Acar: 1957 yılında Aydın-Çine’de doğdu. İlk, orta ve liseyi Ankara’da okudu. 1981 yılında, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü’nü bitirdi. Kısa bir süre hediyelik eşyası imalatı yaptıktan sonra 1989 yılına dek Ankara’da özel seslendirme, yapım ve çizgi film stüdyolarında ve Yeşilçam’da seslendirme teknisyenliği, kameramanlık, metin yazarlığı, yönetmen yardımcılığı ve yönetmenlik yaptı. Bu süre içinde pek çok tanıtım filmi, belgesel, reklam filmi ve çizgi film yaptı. 1989 yılında sözleşmeli, 1990 yılında da kadrolu olarak TRT’ye girdi ve halen TRT’de yönetmen olarak çalışmaktadır.

1980’li yıllardan bu yana pek çok dergide şiirleri ve yazıları, Yeni Yüzyıl, Cumhuriyet, Sabah, Birgün gibi gazetelerde de makaleleri yayımlandı. Emek, Evrensel, Aydınlık gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Üç resim sergisi açtı. Bugüne dek bir müzik albümü ve beş kitabı yayımlanan Adnan Acar 2004 yılından bu yana “şairçıkmazı” adında bir şiir-yazın dergisi çıkarmaktadır.

Yazarın basılı çalışmaları şunlardır: Aynıyla İnsan, Aşktan Söz Ederken Alçak Sesle Konuşunuz, Deermişim, Sözün Büyüsü, Bana Bir Yalnızlık Bıraktın.

Kitap Ölçüleri: Kağıt Cinsi: ISBN Numarası: Barkod Numarası: 9789755535630