Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapTarihCharles Darwin

Charles Darwin

Olağanüstü Bir Adamın Öyküsü Yazar: Tim M. Berra Çevirmen: Anıl Ceren Altunkanat Yayın Tarihi: 2011 Sayfa Sayısı: 160 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

Evrim karşıtı köktenciler Darwin’i ve büyüleyici içgörüsünü, evrim kuramını, öcüleştirmeye çalışmıştır. Umut ediyorum ki okur “Darwin”in çirkin bir sözcük olmadığını ve evrim kuramının, doğal dünyanın biyolojik çeşitliliği hakkında bilimin üretebileceği en iyi açıklama olduğunu anlayacaktır.
Evrim kuramı tartışmasız olarak insan zihninin ortaya koyduğu en büyük düşüncedir ve bu kuramı tasarlayan Charles Darwin de şimdiye dek yaşamış en etkili bilim adamıdır. O, insanların doğadaki yerlerine bakış tarzlarını değiştirdi. Doğal seçilim yoluyla gerçekleşen evrimsel süreç açıklaması, uygulamalı disiplinler olan tarım, tıp ve daha yeni olarak bio-teknoloji de dâhil, günümüz biyoloji bilimlerinin temelini oluşturur.
Bu büyük adamın yaşamı ve çağı üzerine yüzlerce kitap ve makale bulunmaktadır, ve açıktır ki bilinecek her şeyi tek bir küçük kitapta ele almak mümkün değildir.
Burada benim amacım, insan olan Darwin’e daha kişisel bir bakışla yaklaşmak.