Şu an buradasınız: Doruk YayınlarıKitapSinemaAraf’ta İmgeler

Araf’ta İmgeler

Sinemada Kimlik, Aidiyet ve Ontolojik İkilemler Yazar: Ahmet Oktan-Murat Aytaş Çevirmen: - Yayın Tarihi: 2019 Sayfa Sayısı: 304 Kitap Fiyatı: SATIN AL
Kitap Özeti

İnsanın varoluşuna ilişkin konuların, içsel yolculukların, kimlik ve aidiyet problemlerinin, mekânla ve zamanla olan ilişkilerinin işlendiği pek çok sinema eserinde “araf’ta olma” hali dikkat çekici temalardan biridir. Birden fazla bağlama referansta bulunmasına karşın herhangi birine ait olamayışı imleyen, bu bağlamlar arasında/ötesinde, müphem, tekinsiz bir oluşu tarif eden “araf’ta olma”, insanın kendi gerçekliğine ilişkin belli bir karara varamayan sorgulamalar, geçmişe ya da kökene ilişkin hesaplaşmalar, ­unutma-hatırlama ekseninde salınan bellek oyunlarıyla birlikte yansır beyaz perdeye.
Kuşkusuz yalnızca sinema perdesinde kurulan öykülerde yaşanmaz bu tür kapanmayan yaralar, olmamışlıklar, tutunamayışlar ya da varoluşa ilişkin anlam arayışlarının imkânsız bir uzama­ ­hapsoluşu. Felsefe tarihi içerisinde, toplumsal dönüşümlerin, nüfus hareketlerinin getirdiği travmalarda, manevi arayışlarda, zamanla girişilen kadim mücadelede “araf’ta olma” halinin izini sürmek mümkündür.
Bu kitap, yukarıda kısaca değinilen temaların izini sinema eserlerinde sürüyor. “Araf’ta olma” haline ilişkin sinemasal temsilleri felsefe, kültür, toplum, metafizik, anlatı, tür gibi alanlarla olan bağlantıları içerisinde tartışan makaleler okuyucuya sinemaya ve yaşama dair sorular ve olası yanıtlar sunuyor.

Kitap Ölçüleri: Kağıt Cinsi: ISBN Numarası: Barkod Numarası: 978-975-553-732-0